Jeżdżąc rowerem po lesie często można zobaczyć takie obrazki. Przypomina się powiedzenie z kultowego filmu. Nasi tu byli. W sumie to jest smutne, bo owi nasi nie mają żadnego szacunku do wspólnego dobra. Nie widzą dalej, niż na odległość czubka własnego nosa. Gdyby wśród nas żyli tylko nasi, te puszki rozłożyły by się najwcześniej po kilkudziesięciu latach. Oby jak najmniej naszych...
Katechumenat w pierwotnym chrześcijaństwie był przygotowaniem do przyjęcia chrztu. Żydzi mieli swoje naturalne przygotowanie, bo po prostu byli zanurzeni w środowisku, w które wszedł Chrystus, ale poganie często w ogóle nie mieli pojęcia o co chodzi. Nie wierzyli w jednego jedynego wszechmogącego Boga, ale w wielu różnych bogów. Byli co prawda bardzo religijni, istniało wiele różnych świątyń, ale religia żydowska a potem chrześcijańska zawierała wiele prawd, które nie mieściły im się w głowach i były często całkowitym odwróceniem pojęć i dotychczasowych zwyczajów. Dlatego właśnie w początkowym okresie chrześcijanie byli nazywani ateistami, bo wierzyli tylko w jednego Boga i nie chcieli uczestniczyć w obrzędach i uroczystościach, w których uczestniczyli wszyscy i były one ważną częścią życia społecznego. Katechumenat wprowadzał w główne prawdy wiary chrześcijańskiej, przygotowywał psychicznie i duchowo do wejścia do Kościoła, do wspólnoty chrześcijańskiej, dawał podwaliny do stania się ...

Komentarze
Prześlij komentarz